Na wstępie warto wskazać, iż dotychczas upadłość konsumencką mogły ogłosić tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Po nowelizacji się to zmieni - zadłużeni przedsiębiorcy będą traktowani podobnie jak konsumenci. Osoby zadłużone prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą uzyskają ochronę przed bezdomnością na takich samych zasadach jak konsumenci. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, wydzielana będzie im kwota odpowiadająca przeciętnemu dwuletniemu czynszowi za najem w tej samej miejscowości.
Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po zmianie ustawy będą mogli ogłosić bankructwo również ci, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia z premedytacją. Zgodnie z nowymi przepisami, przyczyny niewypłacalności nie będą więc badane na etapie otwarcia postępowania, a dopiero później tj. podczas ustalania planu spłaty. Co istotne okoliczności, dlaczego dłużnik stał się niewypłacalny będą stanowiły podstawę do ustalenia okresu spłaty zobowiązań zgłoszonych przez wierzycieli, jak również będą miały znaczenia w kwestii umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłat.
I tak - jeśli dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub przez własne zaniedbania, będzie musiał liczyć się z tym, iż Sąd zobowiąże go do spłacania swoich zobowiązań przez okres od 36 miesięcy do siedmiu lat. W przypadku osób, które ogłaszają upadłość z przyczyn od nich niezależnych, czyli np. ze względu na chorobę, czy utratę pracy, okres spłaty wniesie tylko trzy lata.
Upadły, który doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań nie będzie mógł liczyć na umorzenie długów bez ustalania planu spłat, chyba że za umorzeniem zobowiązań stoją względy humanitarne lub słuszności. Całkowite umorzenie długu bez wcześniejszej spłaty na rzecz wierzycieli, będzie możliwe tylko w przypadku udowodnienia, że dłużnik nie posiada majątku, a do tego jest „trwale niezdolny do spłaty zobowiązań”. Jeśli niezdolność do spłaty nie będzie mieć natomiast charakteru trwałego, sąd będzie mógł zadecydować o warunkowym umorzeniu zobowiązań. W takiej sytuacji dłużnik będzie objęty 5-letnim okresem, w ciągu którego on albo wierzyciel będzie mógł złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty, a także będzie zobowiązany do składania corocznego sprawozdania dotyczącego swojej sytuacji finansowej. Jednak trzeba pamiętać, iż nie wszystkie zobowiązania dłużników będą mogły zostać umorzone. Umorzone nie będą mogły zostać alimenty, naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia czy renty odszkodowawcze.
Zanim podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, warto pomyśleć o tym, jak wpłynie ona na naszą sytuację materialną oraz prawną. Samo uzyskanie upadłości konsumenckiej od 24 marca 2020 r. będzie znaczne łatwiejsze i szybsze. Trudniejsze okazać może się jednak samo umorzenie długów, co ma przecież najistotniejsze znaczenie dla samych dłużników.
Masz pytania? Chcesz porozmawiać o upadłości konsumenckiej? Zachęcam do skontaktowania sie z Kancelarią.